DROGHEDA

Drogheda PDF OLARAK İNDİR

Drogheda İrlanda'nın doğu kıyısında, Dublin'in kuzeyinde bulunan bir liman kasabasıdır.

Nüfus40.956 (2016)

 

Dublin ve Belfast arasında yer alan ve 50.000 kişiye ev sahipliği yapan Drogheda, küçük kasaba kasabası havasını korumakla birlikte, birçok görülecek ve yapılacak şeyler ile doludur. Dünyaca ünlü Newgrange,ya da İrlanda’nın en büyük tema parkına sahip olması gibi, Drogheda’da herkes için görülmesi gereken önemli yapılar ve doğal güzellikler yer almaktadır.Güzel Boyne Vadisi’nde, Dublin’den bir saatten daha az bir mesafede bulunan Drogheda, her yaştan öğrenciler için mükemmel bir yerdir.

 

1847-1850 yıllarında Avrupa'da ortaya çıkan kıtlık tüm Avrupa’yı etkilediği gibi Büyük Britanya'yı da etkisi altına almıştı. Dönemin en çok tüketilen besini olan patates tarlalarının mantar virüsü kapmaları bu sefaletin yaşanmasındaki en büyük etkendi. Uzun yıllar süren bu kıtlık döneminde İrlanda’da yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetti ve 2 milyon İrlandalı da adayı terk ederek Amerika'ya göç etmek zorunda kaldı. Yaşanan kıtlığın en çok etkilediği bölgelerden biri de Droghedaydı.

 

İrlanda başbakanı Mary McAleese bu konuda Türkiye ziyareti sırasında bir açıklamada bulunmuştur;

"İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz. Önümüzdeki Cumartesi günü eğer Drogheda'yı ziyaret edecek olursanız Türk millî takımının sahada futbol oynadığını düşünebilirsiniz"

 

Bu şehrin futbol kulübünün takımı Drogheda United ile Türkiye'den Trabzonspor kardeş kulüplerdir. 2013'ün Mart ayında bu iki kulüp bir dostluk maçı yapmışlardır.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR